Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
123
Odsłon artykułów:
155712

 

 polozenie

 

   filmy

 

 

Mapka dojazdu

 

 

Diecezja-Radomska

 

 

 

logo

 

 

gosc

 

 

plus

 

 

da tlo

 

 

 

karta rodzina plus 1 4

  

 

FB-ikonka

 

  

 

Folder do pobraniaFolder do pobrania

 

 

Napisz do nas

Darczyńcy

Bank Spółdzielczy w Jedlińsku

Nasi partnerzy

 

logo

 

 

 

 

Logo RDLP w Radomiu

 

 

Logo Nadleśnictwo Dobieszyn

 

radwag

 

 

image001

 

 

 

jarmex 

 

 

 

 

logo cp

 

 

 

egaz

 

 

 

logo VOTUM

 

 

 

 

 

pobrany plik

 

 

 

 

radomiak herb

 

 

 m logo rozpn

 

 

 

Herb-powiatu

 

um i g bialobrzegi

 

 

 

 kajaczki

 

konwiwencje

 

 

 

Dzień solidarności z kościołem na UKRAINIE

DSC 4363W niedzielę 11 października obchodziliśmy dzień solidarności z kościołem na Ukrainie. Naszym gościem był ks. Krzysztof Wilk, który od 10 lat pracuje na Ukrainie oraz 2 parafian z kościoła w Bogusławiu.
W tym dniu wraz z wiernymi zbierającymi się w kaplicy przy ośrodku Emaus łączyliśmy się w modlitwie oraz zbieraliśmy środki na odbudowę kościoła w Bogusławiu, gdzie ksiądz Krzysztof jest proboszczem. W tym dniu po mszy św. wysłuchaliśmy repertuaru organowego Roberta Grudnia, obejrzeliśmy wystawę fotografii prezentującą kościoły w których ks. Krzysztof posługuje. Na zakończenie przeprowadziliśmy licytację, z której cały dochód został przekazany ks. Krzysztofowi.

 

 

DSC 4374

 

DSC 4356

 

DSC 4362

 

DSC 4380

 

DSC 4388

 

DSC 4393

 

DSC 4396

 

DSC 4401

 


Ks. Krzysztof Wilk pracuje na południowy wschód od Kijowa, na Dawnych Kresach Rzeczypospolitej na Ukrainie gdzie leży pięć miasteczek, w których odradzają się Wspólnoty Polskie, które tworzą Parafie Kościoła Katolickiego, są to : Bogusław, Taraszcza, Stawyszcze, Myroniwka i Rokitne.
Na początku XX wieku w każdym z tych ośrodków mieściła się kilkutysięczna polska parafia i murowane Kościoły.
Po rewolucji bolszewickiej( lata 20 i 30 xx w.)nastąpiły wielkie prześladowania i represje Ludności Polskiej. Mordowano Polaków, a kościoły niszczono lub zamieniano na fabryki czy magazyny. W czasie II wojny światowej trwały dalsze prześladowania i ateizacja.
Sytuacja częściowo zmieniła się po upadku Związku Radzieckiego. Wydarzeniem zaś bezprecedensowym była Pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła Ii na Ukrainę. Owocem pielgrzymki jest odrodzenie wspólnoty polskiej i wspólnoty kościoła i parafii. Powstają parafie, rozpoczyna sie proces odzyskiwania budynków kościoła. Nie bez oporów, bo mnożąc problemy i odwlekając jak długo sie da decyzje, władze lokalne oraz państwowe Ukrainy wydają zgody na budowę oraz zwrot dawnych często ponad 200 letnich kościołów, które dzięki Bogu przetrwały zawieruchę historii.
Od 12 lat w tych trudnych dla kościoła warunkach pełnię swoją posługę na Ukrainie. Dziś we wszystkich wymienionych miejscach (Bpgusław, Taraszcza, Stawyszcze, Myroniwka i Rokitne) funkcjonują wspólnoty parafialne, których jestem proboszczem.
Mamy tylko jeden zrujnowany kościół, i prowizoryczne kapliczki, w których gromadzimy się na modlitwę.
Kościół odzyskaliśmy w Bogusławiu w 2015 roku. Został on wybudowany 1832 r. W 20 latach xx w. zniszczona została kopuła kościoła i przebudowano go na piętrową szkołę dla pielęgniarek. Po wojnie mieściła się w nim tkacka fabryka i magazyny. Od lat 80 do 2014 roku produkowano w nim wyroby betonowe i żelbetonowe.
Udało nam się urządzić w jednym z pomieszczeń tymczasowa kapliczkę. Ale cały kościół wymaga gruntowego remontu. Dach pokryty dziurawym eternitem wspierający się na podgniłych belkach, ściany, okna, drzwi, sufit, wszystko wymaga remontu.