Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
123
Odsłon artykułów:
155603

 

 polozenie

 

   filmy

 

 

Mapka dojazdu

 

 

Diecezja-Radomska

 

 

 

logo

 

 

gosc

 

 

plus

 

 

da tlo

 

 

 

karta rodzina plus 1 4

  

 

FB-ikonka

 

  

 

Folder do pobraniaFolder do pobrania

 

 

Napisz do nas

Darczyńcy

Bank Spółdzielczy w Jedlińsku

Nasi partnerzy

 

logo

 

 

 

 

Logo RDLP w Radomiu

 

 

Logo Nadleśnictwo Dobieszyn

 

radwag

 

 

image001

 

 

 

jarmex 

 

 

 

 

logo cp

 

 

 

egaz

 

 

 

logo VOTUM

 

 

 

 

 

pobrany plik

 

 

 

 

radomiak herb

 

 

 m logo rozpn

 

 

 

Herb-powiatu

 

um i g bialobrzegi

 

 

 

 kajaczki

 

konwiwencje

 

 

 

Wizytówka naszej diecezji

814871 WIFd INT20turno 68W najbliższą niedzielę, 2 lipca, odbędą się uroczystości z okazji jubileuszu 10-lecia poświęcenia kaplicy i Ośrodka Charytatywno-Edukacyjnego "Emaus" w Turnie koło Białobrzegów.

 

Msza św. koncelebrowana przez abp. Stanisława Budzika, metropolitę lubelskiego, i bp. Henryka Tomasika sprawowana będzie o 11.00. Po Eucharystii, około 12.15, zaplanowano program poetycki w wykonaniu Jerzego Zelnika - „Dar i tajemnica", oparty na poezji św. Jana Pawła II.

 

Ośrodek Charytatywno-Edukacyjny „Emaus" w Turnie koło Białobrzegów bez wątpienia jest wizytówką naszej diecezji. Teren ośrodka to 3,1 ha nad brzegiem malowniczej Pilicy. Na gości czeka tu 160 miejsc noclegowych w sezonie letnim i 140 w okresie zimowym. W budynku głównym znajdują się 84 miejsca noclegowe z pokojami 2-, 3- i 4-osobowymi. W 7 wolno stojących domkach w pokojach 2- i 3-osobowych znajduje się kolejne 56 miejsc.

 

Nazwa „Emaus" nawiązuje do hasła Kongresu Eucharystycznego w naszej diecezji, któremu przyświecało hasło zaczerpnięte z ewangelicznej opowieści o uczniach, którzy spotkali zmartwychwstałego Pana, idąc do Emaus: „Poznali Go przy łamaniu chleba". Kongres zwołał i przeprowadził bp Zygmunt Zimowski.

 

- „Dziedzictwo błogosławionego Jana Pawła II nie może przeminąć w Kościele, a tym bardziej w Polsce" - to słowa bp. Zimowskiego, wygłoszone podczas uroczystości poświęcenia ołtarza w kaplicy ośrodka i wprowadzenia relikwii krwi Apostoła Miłosierdzia naszych czasów. Właśnie bp Zimowski, jako ordynariusz diecezji radomskiej, od samego początku był orędownikiem utworzenia w Turnie miejsca, które byłoby „żywym pomnikiem" poświęconym wielkiemu Polakowi. Wszak Jan Paweł II dawał do zrozumienia, że najlepszym sposobem upamiętnienia jego pontyfikatu byłoby zbudowanie czegoś, co dobrze będzie służyło ludziom. Ta właśnie idea realizuje się w Turnie - mówi ks. kan. Radosław Walerowicz, dyrektor ośrodka.

 

W centralnym miejscu ośrodka znajduje się kaplica pw. Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II. To wyjątkowe miejsce kultu Bożego Miłosierdzia, są tu relikwie św. s. Faustyny i papieża Polaka.

 

 

Krystyna Piotrowska / Gość Niedzielny