Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
123
Odsłon artykułów:
155570

 

 polozenie

 

   filmy

 

 

Mapka dojazdu

 

 

Diecezja-Radomska

 

 

 

logo

 

 

gosc

 

 

plus

 

 

da tlo

 

 

 

karta rodzina plus 1 4

  

 

FB-ikonka

 

  

 

Folder do pobraniaFolder do pobrania

 

 

Napisz do nas

Darczyńcy

Bank Spółdzielczy w Jedlińsku

Nasi partnerzy

 

logo

 

 

 

 

Logo RDLP w Radomiu

 

 

Logo Nadleśnictwo Dobieszyn

 

radwag

 

 

image001

 

 

 

jarmex 

 

 

 

 

logo cp

 

 

 

egaz

 

 

 

logo VOTUM

 

 

 

 

 

pobrany plik

 

 

 

 

radomiak herb

 

 

 m logo rozpn

 

 

 

Herb-powiatu

 

um i g bialobrzegi

 

 

 

 kajaczki

 

konwiwencje

 

 

 

Dekada miłosierdzia w Turnie

- To miejsce łączy, a nie dzieli, łączy człowieka z Miłosiernym Bogiem i ludzi między sobą - powiedział ks.

kan. Radosław Walerowicz.

 

007951 HHeW INT20turno 68

 

 

 

 

 Zakończyły się uroczystości związane z 10-leciem kaplicy i Ośrodka Charytatywno-Edukacyjnego „Emaus" w Turnie koło Białobrzegów. W centralnym miejscu na terenie ośrodka znajduje się kaplica pw. Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II. To wyjątkowe miejsce kultu Bożego Miłosierdzia, są tu relikwie św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II.

 

Wszystkich gości powitał ks. kan. Jacek Kucharski, który również przypomniał historię tego miejsca. Mszę św. koncelebrowali abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który 10 lat temu poświęcił powstający ośrodek, i bp Henryk Tomasik, który wygłosił homilię.

- Dziękujemy Bogu za przepiękny Plan Zbawienia. W ten Plan jest włączony każdy z nas i potrzebne są chwile ciszy, aby wejść na głębię Ewangelii i rozważać Boże tajemnice. Potrzebne są miejsca, w których doświadczamy tej tajemnicy - to nasze świątynie. Tam uświadamiamy sobie, że Chrystus identyfikował się z każdym człowiekiem. Przez Chrystusa i z Chrystusem wielbimy Trójcę Świętą za wszystkie Boże dary. Potrzebne są nasze świątynie, potrzebne są miejsca modlitwy, także takie ośrodki, w których we wspólnocie, pochylamy się nad Ewangelią, aby przeżyć jeszcze głębiej prawdy wiary i wielką tajemnicę Kościoła. Panu Bogu dziękujemy za to, że zjednoczył się Chrystus z każdym z nas. Dziękujemy za miejsca modlitwy, świątynie, także za ten ośrodek, ale dzisiaj także kierujemy do Pana Boga wielką prośbę o światło, potrzebne, aby podjąć taką decyzję, jaką podjął św. Piotr. Wypłynął na głębię, aby doświadczyć mocy Bożej. Niech tak się stanie - mówił bp Henryk Tomasik.

 

Słowo do zebranych powiedział także abp Budzik. Przypomniał, jak dalekosiężny był zamysł bp. Zygmunta Zimowskiego, aby ten ośrodek stworzyć, choć trudności było wiele.

 

- Wspominamy dziś abp. Zimowskiego i wszystkich tych, którzy to dzieło dalej prowadzą. Byłem tu z wieloma grupami - z diecezji tarnowskiej i z Sekretariatu Episkopatu Polski, diecezji lubelskiej - mogłem tu przebywać i radować się owocami tego spotkania z pięknem stworzonego świata i z Bożą łaską. Łaską Bożego miłosierdzia - mówił.

 

Na zakończenie Eucharystii wszystkim za obecność i wsparcie dziękował ks. kan. Radosław Walerowicz, dyrektor „Emaus".

- Patron tego miejsca św. Jan Paweł II w czasie IV pielgrzymki do Polski wypowiedział znamienne zdanie: „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością." Wszyscy tu Zgromadzeni jesteśmy pokoleniem Obdarowanym... Obdarowanym świadectwem życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Jako obdarowani czynimy dobrze drugiemu. Dlatego „Emaus" jest owocem tego pontyfikatu, darem dla nas i następnych pokoleń. Jest odpowiedzią na prośbę Jana Pawła II o żywe pomniki budowane zawsze na fundamencie miłosierdzia. Powstanie tego żywego pomnika Jana Pawła II jest widzialnym świadectwem - jakże cennym dzisiaj, że poprzez wzajemną współpraca, życzliwy dialog bez uprzedzeń - rożnych instytucji i urzędów: państwowych, samorządowych i kościelnych oraz ludzi o otwartym sercu, można czynić wielkie dzieła i wielkie dobro drugiemu człowiekowi - powiedział ks. Walerowicz.

 

Jubileusz to także okazja do podziękowań tym, którzy pracują i pomagają w ośrodku. Przedstawiciel marszałka województwa mazowieckiego wręczył wyróżnienia dla pracowników „Emaus". Pierwsze otrzymał ks. R. Walerowicz.

Po Mszy św. z programem poetyckim wystąpił Jerzy Zelnik. Program oparty był na poezji Jana Pawła II. Z okazji jubileuszu ośrodka w Turnie został wydany album ,,W drodze do Emaus". Jego autorem jest ks. Radosław Walerowicz i Jerzy Kutkowski, artysta fotografik. To już drugie wydanie albumu. Ukazuje ono m.in. dziesięcioletnią działalność ośrodka oraz świadectwa gości, małżeństw, różnych grup i wspólnot z całej Polski, którzy dzielą się osobistymi przeżyciami i owcami pobytu w tym miejscu.

 

Krystyna Piotrowska / Gość Niedzielny