Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
124
Odsłon artykułów:
157144

 

 polozenie

 

   filmy

 

 

Mapka dojazdu

 

 

Diecezja-Radomska

 

 

 

logo

 

 

gosc

 

 

plus

 

 

da tlo

 

 

 

karta rodzina plus 1 4

  

 

FB-ikonka

 

  

 

Folder do pobraniaFolder do pobrania

 

 

Napisz do nas

Darczyńcy

Bank Spółdzielczy w Jedlińsku

Nasi partnerzy

 

logo

 

 

 

 

Logo RDLP w Radomiu

 

 

Logo Nadleśnictwo Dobieszyn

 

radwag

 

 

image001

 

 

 

jarmex 

 

 

 

 

logo cp

 

 

 

egaz

 

 

 

logo VOTUM

 

 

 

 

 

pobrany plik

 

 

 

 

radomiak herb

 

 

 m logo rozpn

 

 

 

Herb-powiatu

 

um i g bialobrzegi

 

 

 

 

 

konwiwencje

 

 

 

Tematy dla proboszczów

119034 74GK INT20Turno 68

 

Konferencja „Obiekty sakralne” odbywała się w Ośrodku Charytatywno-Edukacyjnym „Emaus” w Turnie k. Białobrzegów. Poświęcona była budowie, renowacji, wyposażeniu obiektów sakralnych, a dedykowana osobom, które zarządzają obiektami kościelnymi.

 

 

 

- To piąta taka konferencja organizowana w diecezji. Staramy się za każdym razem przedstawić nowinki z zakresu szeroko pojętego budownictwa tj. renowacje, nowe technologie, np. systemy multimedialne do nagłaśniania kościołów - mówi Agnieszka Karaś z firmy Operante, organizator konferencji. Podczas tego spotkania wypowiedziało się 17 prelegentów, tyle samo było wystawców.

Ks. Krzysztof Gębusia przyjechał z parafii NMP Królowej Polski ze Starachowic. - Interesują mnie głównie blachy na dach i sposoby czyszczenie elewacji. Szukam też ekranu oraz rozdzielnika prądu. Mogę powiedzieć, że na każdym stoisku jest coś, co mnie interesuje - mówi ksiądz.

Trzeba przyznać, że frekwencja w Turnie dopisała. Sala, w której odbywały się wykłady, była pełna.

- Mamy już praktykę w organizowaniu tych konferencji z firmą Operante. Staramy się, aby podczas ich trwania była również możliwość podniesienia wiedzy na tematy ważne dla księży proboszczów czy administratorów obiektów sakralnych - powiedział ks. kan. Szymon Pikus, ekonom diecezjalny.

Wykład na temat ochrony danych osobowych w działalności Kościoła katolickiego w Polsce oraz najnowsze zmiany w tym zakresie szczególnie zainteresował ks. kan. Zbigniewa Gaczyńskiego, proboszcza radomskiej parafii pw. św. Teresy.

- Wciąż wchodzą nowe technologie, a obecność tu, to praktycznie jedyna możliwość, żeby się z nimi zapoznać. Szczególnie zainteresował mnie pierwszy wykład, dotyczący danych osobowych i nowe prawodawstwo, ale również kwestia zabezpieczenia, ubezpieczenia - powiedział proboszcz.

O. Rajmund Guzik OCist, przeor z Sulejowa chwalił organizatorów za profesjonalne przygotowanie konferencji i szeroką, przystępną tematykę.

- Dowiedziałem się o wielu ciekawych rzeczach. Najbardziej zainteresowały mnie techniczne rozwiązania do wyświetlania na ekranie pieśni, a jednocześnie Słowa Bożego. Tego dawno szukałem - zapewnia o. Rajmund.

Otwarty charakter konferencji sprzyjał nawiązaniu kontaktów zarówno z prelegentami jak i przedstawicielami firm.

 

KRYSTYNA PIOTROWSKA /FOTO GOŚĆ