Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
123
Odsłon artykułów:
152664

 

 polozenie

 

   filmy

 

 

Mapka dojazdu

 

 

Diecezja-Radomska

 

 

 

logo

 

 

gosc

 

 

plus

 

 

da tlo

 

 

 

karta rodzina plus 1 4

  

 

FB-ikonka

 

  

 

Folder do pobraniaFolder do pobrania

 

 

Napisz do nas

Darczyńcy

Bank Spółdzielczy w Jedlińsku

Nasi partnerzy

 

logo

 

 

 

 

Logo RDLP w Radomiu

 

 

Logo Nadleśnictwo Dobieszyn

 

radwag

 

 

image001

 

 

 

jarmex 

 

 

 

 

logo cp

 

 

 

egaz

 

 

 

logo VOTUM

 

 

 

 

 

pobrany plik

 

 

 

 

radomiak herb

 

 

 m logo rozpn

 

 

 

Herb-powiatu

 

um i g bialobrzegi

 

 

 

 kajaczki

 

konwiwencje

 

 

 

Kapucynki w "Emaus"

053199 Hb3W IMG 7475 82

 

To był czas modlitwy, dzielenia się sobą, ale też pełen radości. Czekają na takie spotkania.

 

W Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym „Emaus" w Turnie koło Białobrzegów siostry kapucynki Najświętszego Serca Jezusa przeżywały kurs formacyjny. - Po ślubach wieczystych trzy razy w roku mamy spotkania formacyjne. W „Emaus" przeżywamy drugie takie spotkanie. W związku z tym, że diecezja radomska jest bogata w domy rekolekcyjne, jest możliwość zrobienia takiego spotkania - wyjaśnia s. Joanna Banasiak, która pracuje w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej.

 

Do „Emaus" siostry przyjechały ze wszystkich sześciu domów, jakie znajdują się w Polsce: z Siennicy, Zwolenia, Skarżyska-Kamiennej, Lublina, Wąwolnicy i Piasek. - To są spotkania oparte na duchowości franciszkańskiej, mocno osadzonej w Piśmie Świętym. Zwykle jest lectio divina wzbogacone o naszą duchowość. Ale to jest też czas modlitwy, dzielenia się sobą, swoimi doświadczeniami, swoim życiem. To są spotkania pełne radości, bo przecież spotykamy swoje siostry. Czekamy na nie. My, jako siostry kapucynki, mamy nieść miłość miłosierną do wszystkich ubogich i potrzebujących - mówi s. Joanna.

 

Kurs formacyjny prowadził o. Jan Kania, kapucyn z prowincji krakowskiej. Mówił o życiu, ale ponieważ mamy Wielki Post, to w kontekście umierania z Chrystusem.

 

W diecezji radomskiej siostry kapucynki mają dwie placówki. Od ponad siedmiu lat są przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Obecnie przebywa tam sześć sióstr. Pełnią służbę zakrystanki i organistki. Zajmują się kwiatami oraz dekoracją kościoła. Są odpowiedzialne za chór parafialny, za scholę młodzieżową i dziecięcą. Prowadzą grupy Ruchu Światło-Życie. Jedna z sióstr pracuje jako katechetka. W domu sióstr funkcjonuje Rodzinny Dom Dziecka. Dom powierzony jest opiece św. Ojca Pio, w którego święto siostry przybyły do Zwolenia.

 

W skarżyskiej Ostrej Bramie od sześciu miesięcy przebywają cztery siostry kapucynki. Tam zajmują się zakrystią, jedna z nich udziela się w Bractwie Miłosierdzia, pomaga przy osobach bezdomnych, jedna jest katechetką.

 

Tekst: MARTA DEKA /FOTO GOŚĆ